Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 1 Ürün
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Cırağan Mücevherat - Baget Üçlü Takım 6.99 Gram

Altın Kolyeler

Kolyeler tarihten günümüze kadar kadınların en önemli aksesuarları arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kolyeler maddi varlık göstergesi olarak, bulunduğu topluma ve kabileye aidiyet göstergesi olarak, toplumsal statü göstergesi olarak çok çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde ise kolyeler genellikle kadınların güzelliğini ve zarafetini ortaya çıkarmak amacı ile kullanılmaktadır. Kolyeler, güzellik ve zarafet göstergesi olmasının yanı sıra çok çeşitli tasarımları ile kadınlarının ruhunu ve hayata bakış açısını da yansıtmak gibi önemli bir işlevi de üstlenmektedir.

Kolyeler tarihten bugüne altın, gümüş, bakır, çelik olmak üzere  bir çok değerli ve yarı değerli madenden üretilmiştir. Günümüzde ise en çok tercih edilenleri altın kolyelerdir. Altın kolyeler pırlanta, yakut, elmas, kuvars, sedef, safir, firuze gibi değerli taşlardan yapılabilmektedir. Ancak hem altın fiyatlarındaki yükseliş hem de kıymetli taşların fiyatlarının dolara endeksli olarak yüksek olması üretici ve tüketicileri yarı değerli taşları kullanmaya teşvik etmiştir. Bu nedenle taşlı altın kolye modelleride değerli ve yarı değerli taşlarla üretilip satılabilmektedir.

Altın Kolye Modelleri

Altın kolyeler tuğralı, sonsuzluk, anne-çocuk, nazar boncuğu, kelebek ve  hayat ağacı başta olmak üzere çok çeşitli anlamlı sembolleri barındıran desenlerle üretilip satılmaktadır. Kadınlarda genel olarak o anki ruh hallerine en uygun kolye modelini tercih ederek günlük yaşantılarında kullanmaktadır.

Altın Kolye Kaç Ayar Olur?

Piyasada en çok satılan ve tercih edilen altın kolyeler 8 ayar ve 14 ayar olanlarıdır. 8 ayar kolyeler 14 ayar kolyelere göre fiyat olarak daha uygun olduğu için tercih edilmektedir. Ancak 8 ayar kolyeler zamanla gümüşte olduğu gibi kararma yapabilmektedir. Bu kararma parlatma işlemi sonrası ortadan kaybolsa da bu konuda hasas olan kişiler 8 ayardan uzak durmakta ve bütçelerini biraz daha artırarak 14 ayar kolyeleri tercih etmektedir.  14 ayar kolyeler içeriğindeki altın oranının 8 ayara nazaran daha fazla olması sebebiyle kararma yapmamaktadır.

Altın Kolyeyi Bozdururken Kayıp Olur Mu?

Öncelikle altın kolyelerin yatırım amaçlı bir ürün değil bir ziynet eşyası olduğu unutulmamalıdır. Çünkü altın kolyeler  sarrafiye ürünlerinden farklı olarak belli bir işçiliğe sahiptir ve bazılarında çeşitli taşlar bulunmakta ve kolyenin gramını artırmaktadır. Bu nedenle altın kolye alırken kısa süre içerisinde bozdurulduğunda belli bir miktar kayıp yaşanacağı bilinmelidir. Ancak iki sene, üç  sene gibi belli bir zaman dilimi geçtikten sonra bozdurulduğunda altın kurundaki değişime bağlı olarak zarar minimize edilmekte hatta kar bile elde edilebilmektedir.

Altın Kolye Fiyatları

Altın kolyeler piyasada genel olarak 8 ayar ve 14 ayar olarak satılmaktadır.  Fiyatları ise ayarına, milyemine, gramına, üzerindeki taşın değerine ve yapım aşamasındaki işçiliğine göre değişmektedir. Yarı değerli taşlardan üretilen altın kolyelerde 14 ayar olanlar 8 ayar modellere göre biraz daha pahalıdır. Bunun sebebi içeriğinde bulunan altın oranının fazla olması ve buna bağlı olarak kararma yapmamasıdır. Değerli taşlar kullanılarak yapılan altın kolyelerde ise altın ayarının yanı sıra kolyede kullanılan taşın değeride kolyenin fiyatında belirleyici olmaktadır.

Çırağan Mücevherat olarak kuruluşumuzdan bu yana, mücevherat ürünlerinde kaliteyi en uygun fiyata siz değerli müşterilerimize sunma misyonumuzu devam ettiriyoruz. İlk günkü çalışma heyecanımız ve azmimizle bugünde en değerli mücevherleri uygun fiyata sizlerle buluşturmaya gayret ediyoruz.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?